De Vlaamse regering keurde – tot onze grote verbazing - het voorstel goed om het inschrijvingsgeld voor het volwassenonderwijs aanzienlijk te verhogen. Het is een zoveelste teken aan de wand dat levenslang leren bemoeilijkt wordt voor oudere volwassenen. De impact daarvan mag niet onderschat worden.
Nochtans uitte de Vlaamse Ouderenraad eerder al bezorgdheden rond levenslang leren, nadat de Vlaamse regering het Vlaams Regeerakkoord publiceerde. Daarin werd de toegang tot levenslang leren al heel sterk vanuit een arbeidsmarktperspectief benaderd en gefocust op het beroepsactieve deel van de bevolking.
'Hobbycursussen'
Concreet gaat het over zogenoemde ‘hobbycursussen’, zoals taal- en kookcursussen en lessen hout- of lederbewerking. De kostprijs daarvan gaat vanaf 1 september van 1.5 euro per lesuur naar 4 euro. Een taalopleiding zou zo 480 euro per schooljaar kosten, terwijl dat nu 180 euro bedraagt.
Impact niet te onderschatten
Het drastisch verhogen van het inschrijvingsgeld gaat voorbij aan het feit dat veel ouderen ook na hun pensioen vaardigheden en kennis willen blijven verwerven. Dat daar bovendien sociale contacten en cognitieve uitdagingen aan vasthangen, is een belangrijke surplus die preventieve en positieve gezondheidseffecten én een maatschappelijke meerwaarde heeft. Levenslang en levensbreed leren draagt namelijk bij aan persoonlijke ontwikkeling, sociale participatie en maatschappelijke integratie.
Nood aan een brede visie op levenslang leren
Het huidige discours van de minister staat haaks op de vraag naar verbreding op de visie rond levenslang en levensbreed leren binnen het ouderenbeleidsplan. Dat zorgt voor grote ongerustheid. De Vlaamse Ouderenraad pleit voor het versterken van participatiekansen voor iedereen, ongeacht iemands leeftijd.
We vragen daarom expliciet om in het ouderenbeleidsplan 2026-2030 een luik rond levenslang en levensbreed leren voor ouderen toe te voegen. De Vlaamse Ouderenraad is uiteraard bereid om hierover met de minister in gesprek te gaan.