Aangepast personenvervoer noodzakelijke voorwaarde voor kwaliteitsvol ouder worden

Aangepast personenvervoer noodzakelijke voorwaarde voor kwaliteitsvol ouder worden

Aangepast personenvervoer noodzakelijke voorwaarde voor kwaliteitsvol ouder worden

aangepast personenvervoer

De Vlaamse Ouderenraad werd op 24 september uitgenodigd op de hoorzitting van de commissie Mobiliteit in het Vlaams Parlement over het ontwerpdecreet over het aangepast personenvervoer. Dit vervoer brengt mensen met een mobiliteitsbeperking van deur tot deur en biedt hen zo een garantie op hun toegang tot dagelijkse activiteiten, sociale contacten en zorg.

Voor de Vlaamse Ouderenraad is het essentieel dat die toegang tot maatschappelijke participatie behouden blijft voor alle ouderen voor wie het reguliere openbaar vervoer geen optie is. Tijdens de hoorzitting vroeg Magda De Meyer daarom om de criteria voor gebruikers van het aangepast personenvervoer niet te streng te maken.  Ouderen die nu rekenen op dit vervoer, maar niet aan de criteria voldoen, dreigen anders uit de boot te vallen en in vervoersarmoede terecht te komen.  Met een verlies van hun autonomie en een zware impact op hun welzijn als gevolgen. Het gaat dan bijvoorbeeld om ouderen die na hun 65ste mobiliteitsproblemen krijgen of om ouderen met niet-fysieke of tijdelijke mobiliteitsbeperkingen.

De voorzitter van de Vlaamse Ouderenraad pleitte voor een individuele beoordelingsprocedure, met een laagdrempelige beroepsmogelijkheid. Ze vroeg ook om het betrouwbaar karakter van het aangepaste personenvervoer te garanderen en geen ritten te weigeren omwille van bepaalde redenen. Door dit vervoer als vervoer van kamer tot kamer te definiëren en met een verankering van het recht op assistentie in het decreet, zou dit ook de toegankelijkheid en gebruiksvriendelijkheid van het aangepaste personenvervoer verbeteren.

Toegevoegd op 24 september 2026